List

TANAP İÇİN ÖN YETERLİLİK İHALESİ.. 

Türkiye’nin Gürcistan sınırından, Yunanistan’a kadar gaz boru hattını yapmaya talip olan şirketler, 15 Ağustos’a kadar ön yeterlilik başvurusu yapacaktır. Daha önce bu yıl inşaatına başlanması planlanan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi’nde bu tarih 2014 yılının ikinci yarısına ertelenmişti. Gazetelerde yayımlanan TANAP Doğalgaz İletim’in ihale ilanına göre, yaklaşık 1,800 kilometre olacak 56 inçlik hat için 15 Ağustos günü saat 17.00’ye kadar başvuruların yapılması gerekmektedir.

Teknik açıdan; Boru hattının çelik derecesinin 56 inç çapında X70 veya X80 özelliğinde olacak ve duvar kalınlığı 17 mm ile 28,36 mm arasında değişebilecek. Teklif vermeye davet edilecek müteahhitlerden, en az 42 inç’lik ve 200 km’lik petrol veya doğalgaz boru hattını inşa etmiş olması ön şartı aranacak. Blok Valf/Pig İstasyonları inşaat ihaleleri kapsamında ise, Valf/Pig İstasyonları dışında ölçüm istasyonları, basınç azaltma istasyonları, kompresör istasyonları ve bağlantılı SCADA ve telekomünikasyon sistemleri inşaatları yapılacaktır.

Bilindiği üzere, Türkiye üzerinden Avrupa’ya Şah Deniz sahasından gaz sağlayacak Trans
Anadolu Boru Hattı’nı (TANAP)
inşa edecek konsorsiyumun kurulması için 26 Aralık 2011 tarihinde Azerbaycan ve Türkiye arasında mutabakat zaptı imzalanmıştı. Uygulama aşamasında, Azerbaycan-Türkiye hükümetler arası anlaşma ise taraflarca 26 Haziran 2012 tarihinde imzalanmıştı.

İki devlet arasındaki bu işbirliği,”win win” esaslı anlaşma modeline dayanmakta olup; ayrıca SOCAR’ın (Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi) en stratejik yatırımları arasında yer almaktadır. Bu proje, Türkiye’nin dünya coğrafyasındaki konumunu değiştirerek, Hazar gazının Avrupa’ya taşınmasını sağlayacaktır.

Azerbaycan gaz üretiminin 2025 yılına kadar yıllık 50 milyar metreküpe (mevcut yıllık üretimin iki katı) ulaşması bekleniyor.

TANAP’ın maliyeti 7 Milyar ABD Doları olarak tahmin edilmektedir. Proje ortakları, kendi mülkiyet paylarıyla orantılı olarak boru hattının inşaatını finanse edecektir. (SOCAR: % 80, BOTAŞ: %5, TPAO: %15). Projenin şekillenmesinden sonra BP, Statoil ve Total, Socar’ın TANAP’taki payından yüzde 29 hisse almıştı.

Transit hattı kapasitesi, ilk aşamada yılda 16 milyar metreküp (bcm) olarak tasarlanmış, ikinci aşamada ise 23 milyar metreküpe artırılması öngörülmüştür. Bu miktarlar kapsamında Azerbaycan ile arasındaki anlaşma gereği Türkiye, ikinci aşama üretimi döneminde (2017 itibarıyla) Şah Deniz’den yılda 6 milyar metreküp satın alma hakkına sahip olacaktır.

Yeni boru hattı, hem Türkiye hem de AB’nin tedarik güvenliğine katkı sağlayacaktır. TANAP, AB dışında tasarlanmıştır ve Azerbaycan gazının her zaman Avrupa    pazarına gönderileceğine dair teminat içermemektedir.

Bu proje, Azerbaycan için, yeni ihracat imkanları, dış politikaların çeşitlendirilmesini ve Hazar’ı Batı’ya açarak sürekli bir gelir kaynağı sağlayacaktır.

TANAP, Azerbaycan’ın ilk kez kendi boru hattı ile kendi gazını Türkiye’nin AB ile batı sınırında Avrupa müşterilerine doğrudan satmasını    sağlaması açısından büyük önem taşımaktadır.

Azerbaycan, kendisine ait boru hattını transit hizmeti için             ücret ödemeyecektir. Bu nedenle, Avrupa’da Azerbaycan gaz          fiyatı rekabetçi olacaktır.

TÜRKİYE, Azerbaycan ile daha önce imzalamış olduğu uzun vadeli anlaşma kapsamında, Şah Deniz II’den yıllık 6 milyar metreküp satın alma hakkına sahip olacaktır. Türkiye’nin en önemli önceliği arz güvenliği ihtiyacını karşılamaktır. BOTAŞ’a                          göre, Türkiye’nin doğal gaz talebinin 2020 yılında yaklaşık 66 milyar metreküpe ulaşması beklenmektedir. Ancak, ek ithalat sözleşmeleri olmaksızın, Türkiye’ye 2020 yılında yaklaşık 41 milyar metreküp tedarik edilecektir.

Türkiye, ilk defa bir boru hattı projesinin ana ortağı olacak ve doğal gaz alanında Avrupa’nın dördüncü ana arteri olma özelliğine sahip olacaktır.

Azerbaycan’ın gaz üretimi büyük olasılıkla 2015 yılında 30 milyar metreküp ve 2025 yılında 50 milyar metreküpe ulaşacaktır.

Bir Cevap Yazın

  Posts

Eylül 29th, 2015

Mersin İdmanyurdu kötü günleri geride bırakmak istiyor

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Mersin İdmanyurdu’nun basın sözcüsü Ayhan Erdem, kazanamamanın takım üstünde baskı oluşturduğunu, bunu Medicana Sivasspor karşısında […]

Eylül 21st, 2015

Bülent Korkmaz‘la anlaşma tamam!

Mersin İdman Yurdu Basın Sözcüsü Ayhan Erdem, teknik direktör Bülent Korkmaz’la her konuda anlaştıklarını açıkladı. Süper Lig ekiplerinden Mersin İdmanyurdu, […]

Eylül 21st, 2015

MİY’DE İŞLER YOLUNDA GİTMİYOR

Osmanlıspor karşısında alınan ağır mağlubiyet Mersin İdmanyurdun’da istifa getirdi. Sahasında Osmanlıspor’a 4-0 yenilen kırmızı lacivertlilerde teknik direktör Mesut Bakkal görevini […]

Eylül 21st, 2015

Yine bireysel hataların kurbanı olduk

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Mersin İdmanyurdu’nun basın sözcüsü Ayhan Erdem, Osmanlıspor karşısında da bireysel hataların kurbanı olduklarını belirtti. Erdem, […]

Eylül 21st, 2015

Galatasaray çıkış maçımız

Süper Lig’in ilk 3 haftasını mağlubiyetle kapatan Mersin İdmanyurdu, Cumartesi günü İstanbul deplasmanında karşılaşacağı Galatasaray maçında çıkış arayacak. Maçın hazırlıklarını […]

Ağustos 30th, 2015

30 Ağustos Zafer Bayramınız Kutlu Olsun..!

Nisan 30th, 2015

Petroleum Gas&Network

Istanbul’da düzenlenen Petroleum Gas&Network Fuar heycanını çok şükür hiç bir sorun teşkil etmeden atlattık. Firmamızı Türkiye genelinde ki, sektör’ü kalkındıran […]

Mart 11th, 2015

Nasıl Marka Şehir Olunur..?

“Nasıl Marka Şehir Olunur?” MARKA ŞEHİR OLMANIN İPUÇLARI bu kitapta… Prof. Dr. Metin Işık ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Üyesi […]

Şubat 24th, 2015

Sivil Toplum Kuruluşları

Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü ( As Başkan ) TFF ( Türkiye Futbol Federasyonu ) ( Y. Yönetim Kurulu Üyesiİ […]

Şubat 24th, 2015

Doç. Dr. Ayhan ERDEM, AK Parti’den Aday Adaylığını Açıkladı.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim üyesi Doç Dr. Ayhan Erdem, Üniversitedeki Öğretim üyeliği görevinden dün istifa ederek Ak Parti’den Gaziantep Milletvekili […]