// hakkında

Prof Dr.
Ayhan ERDEM

1970 yılında G.Antep’in İslahiye İlçesinde doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini İslahiye’de tamamladı.

1993 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde lisans, 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde İşletme, Üretim Yönetimi ve Pazarlama konusunda yüksek lisansını ve 2005 yılında Selçuk Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler/Reklamcılık ve Tanıtım bölümünde doktora derecesini aldı.

2012 Aralık Ayında Doçentlik derecesini alan Erdem, 2008 yılından bu yana da Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünde, Kültürler Arası İletişim dersleri vermiştir.

2014 Yılından bu yana  ise Hasan Kalyoncu Üniversitesinde Öğretim Üyeliği yapan Erdem, Pazarlama İletişimi ,Marka İletişimi,Sosyal Sorumluluk,İletişim Kuramları ve İletişim Bilimlerine Giriş dersleri vermektedir.

2001 Yılından beri Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Belgesine sahip olan Erdem, 10 yıllık Yeminli Mali Müşavirlik Stajını tamamlamış olup Yeminli Mali Müşavirlik sınavlarına hazırlanmaktadır. 2013 Yılında Kamu Gözetim Kurumu tarafından açılan eğitimleri tamamlayarak “Bağımsız Denetçi” olmuştur.

Enerji ve Ekonomik araştırmalar uzmanı olan Erdem,İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Evli ve üç çocuk babasıdır.

İş Hayatı

1993 Yılında, Üniversiteden mezun olduktan sonra, İngilizce eğitimi almak için İngiltere’ye gitti. Oxford House College’de 6 ay İngilizce eğitimi alarak, Türkiye’ye döner dönmez Opet A.Ş.’de profesyonel iş yaşamına atıldı ve 1994’ten 2007 yılına kadar Opet ve Sunpet’te Bölge Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Eylül 2007-Mart 2012 yılları arasında SİYAM Petrolcülük’te (S Oil) Genel Müdür olarak çalıştı.

2014 Yılında Altınbaş Holding Enerji bünyesinde de Genel Müdürlük yapan Erdem, Turkishoil ve Citypet dağıtım firmalarının kuruculuğunu yapmıştır.

Sivil Toplum Kuruluşları ile İlişkileri 

Kendine disiplinli ekip çalışmayı ve takım ruhunun önemini öğreten futbolla, ilk gençlik yıllarımda tanıştı. Bir süre İslahiye Genç Futbol Takımı’nda futbol oynadı. Futbola olan ilgisi, hayatının hiçbir döneminde kaybolmadan büyüyerek devam etti. Halen İslahiye Spor Kulübünün Onursal Başkanlığı ve Mersin İdmanyurdu’nun As Başkanlığı görevini ve  ( 2008-2009 sezonunda Mersin İdmanyurdu’nu 2. Lig’ten Bank Asya 1. Ligi’ne çıktığı yıllarda Futbol Şube Sorumlusu idi)  2010-2015 Türkiye Futbol Federasyonu yeni dönemde (TFF) Y.Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürütmüştür.

Mali Müşavir ve Bağımsız Denetçi olan Erdem, Türkiye Mali Müşavirler Odası Birliği (TÜRMOB) Üyesidir.

Gençlik yıllarından itibaren çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif görevler üstlenen Erdem, Halen Türkiye Gaziantepliler Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Mersin Gaziantepliler Derneği Başkanlığı görevlerini yürütmektedir. Örgütlenme ve ekip çalışmasına verdiği önem, aktif görev üstlendiği sivil toplum kuruluşlarındaki çalışmalarına da yansıtarak, Gaziantep dışında yaşayan Gazianteplileri bir çatı altında toplama ve Gaziantepliler adına lobicilik faaliyeti yürütme misyonu çerçevesinde çalışmalarını yoğun bir biçimde sürdürmektedir..

Yayınlanan Eserleri:

Tanınmış ulusal yayınevleri tarafından 4 kitabı, yayınlanmış; ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan çok sayıda da makalesi bulunmaktadır. 2010 yılında yayınlanan “Tüm Yönleriyle Türkiye Akaryakıt Sektörü” adlı kitabı, akaryakıt sektöründe takdir gören ve sektördeki enformasyon boşluğunu doldurmaya çalışan bir eser olarak değerlendirilmektedir.

Yine 2012 Yılında yayımlanan,”Türkiye Petrol Borsası” adlı kitap çalışması ise, bugünlerde Türkiye’de kurulması planlanan Petrol Borsası ya da Enerji Borsasının kurulmasında, bu alanda çalışmak isteyenlere rehber niteliğinde bir olan bir eserdir.

Son olarak, 2015 Yılı Mart ayında çift yazarlı ‘Nasıl Marka Şehir Olunur’adlı eseri yayımlanmıştır.

resim galeri
video galeri